Tivil İpek Nedir ?

Posted by cevahiripek 13/01/2018 3 Comment(s)

Tivil İpek Nedir Farkı Nelerdir ?

 

Bayanların eşarp kullanımında sıkça kafa karıştıran bir soru ile karşınıza çıkıyoruz : Tivil ipek mi, Sura ipek mi?

 

 “twill” ingilizce bir kelime olup, kabartma/fitilli dokuma kumaş anlamına gelmektedir. Dilimizde okunuşu ile “tivil” olarak girdiği için biz bu haliyle kullanıyoruz.

 

            Tivil ipek' te sura ipek' te da aynı ham maddeden, yani ipekten üretilir. Yani bir eşarp %100 ipek ise ya tivildir ya da suradır. Her iki türlü de %100 ipektir.

 

                        TİVİL İPEK İLE SURA İPEK ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR ?

 

            Sura ipek Kaygan, parlak ve yumuşak bir dokusu vardır. Bu nedenle daha narin, şekil alması biraz daha çaba isteyen bir ipek türüdür. Tivil ipek ise, daha sert, kalıplı ve hacimli olduğundan daha kolay şekil alır. Görünüş olarak daha mat durur.

 
            İpek eşarplardaki renk ve desene göre tivil ve sura kullanımı değişebilir. Mesela kimi desenler tivil de daha net ve hoş bir görüntü yansıtırken, kimi renkler ise sura ipekle daha hoş bir görünüm sağlar. Bu noktada kişisel zevk ve tercihler ipek türü kullanımını belirler.
 
            Online mağazalar' dan alışveriş yaparken alacağınız ürünün tivil mi sura mı olduğunu ayırt eden ifadelerin bulunmasına dikkat ediniz. Çünkü sipariş verdiğiniz eşarp istemediğiniz bir ipek türüne sahip olabilir.
 
 
Etiketler:tivil ipek nedir

3 Comment(s)

Selda:
17/02/2018, 09:31:58 PM
Reply

Nermin:
23/02/2018, 04:37:22 PM
Reply

Güzel açıklama olmuş teşekkürler

Selda:
26/11/2018, 03:36:30 PM
Reply

Leave a Comment